Porota Anifilmu 2012
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů
Emily Hubley – USA
Filmařka a animátorka. Tvorbě krátkých animovaných filmů se věnuje už přes třicet let, je také autorkou animací pro filmy a televizní pořady, například Hedwig a Angry Inch (2001) režiséra Davida Camerona Mitchella nebo dokumentů Blue Vinyl (2002) a The Boy in the Bubble (2006). Její celovečerní film The Toe Tactic (2008) byl uveden na řadě filmových festivalů a slavnostní premiéru měl v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA). Emily je dcerou průkopníků animace Johna a Faith Hubleyových a v letech 1977–2001 spolupracovala se svou matkou Faith na animovaných filmech v The Hubley Studio, Inc.
Edgar Dutka – Česká republika
Scenárista, spisovatel a pedagog. Po studiu filmové scenáristiky na FAMU (1971) pracoval rok ve scenáristickém oddělení FS Barrandov, ale pro nesprávný kádrový původ nakonec zakotvil jako dramaturg a scenárista filmů animovaných v Krátkém filmu Praha, kde realizoval 43 scénářů. K té době se váže i počátek jeho spolupráce s režisérem Jiřím Bartou (Klub odložených, nerealizovaný Golem a celovečerní loutkový film Na půdě). Z jeho filmografie zmiňme alespoň loutkovou pohádku O Maryšce a vlčím hrádku (Cena J.Trnky) nebo mezinárodně úspěšný Konec krychle (Cena filmové poroty v Cannes 1980). Působí na Filmové akademii muzických umění v Praze, kde kromě scenáristiky přednáší historii animovaného filmu. Vedle své pedagogické práce se s pádem totality vrátil k literatuře.
Theodore Ushev – Kanada
Animátor, grafický designér, ilustrátor a multimediální umělec. Jméno si získal jako autor plakátů již ve svém rodném Bulharsku. V roce 1999 se usadil v kanadském Montrealu. Od té doby si buduje pověst jako mimořádně plodný animátor, především díky filmům jako Tzaritza (2006) nebo The Man Who Waited (2006). V roce 2005 začal pracovat na trilogii, která zkoumá posuny v ideologiích a umělecké vnímavosti ve 20. století (Tower Bawher, 2006 a Drux Flux, 2008). V roce 2010 natočil kritikou ceněný film Lipsettovy deníky, fiktivní biografii slavného kanadského experimentálního filmaře Arthura Lipsetta. Mezi Ushevovy nejnovější počiny patří animovaný dokument Yannick-Nézet-Séguin: No Intermission (2010), nebo filmy Nightingales in December (2011) a Demoni (2012), produkovaný berlínskou společností Asphalt Tango.
Mezinárodní krátké filmy a Česko-slovenské studentské filmy
Sarita Christensen – Dánsko
Filmová producentka a ředitelka společnosti Copenhagen Bombay. Svou kariéru u filmu začala roku1997 v Zentropa Corporation. V prvních letech produkovala workshopy, bezrozpočtové projekty a umělecké filmy. V roce 2004 založila v rámci Zentropa Corporation nezávislou společnost Zentropa GRRRR, která produkovala například film Princess, uvedený ve vedlejší sekci filmového festivalu v Cannes Directors’ Fortnight 2006. V roce 2006 založila spolu s filmařem Andersem Morgenthalerem vlastní produkční společnost Copenhagen Bombay, Po pěti letech úzké spolupráce převzala Sarita vedení společnosti a dále se věnuje vytváření vesmírů pro děti a mládež na různých mediálních platformách.
Olga Pärn – Estonsko
Animátorka, umělecká režisérka a ilustrátorka dětských knih a časopisů. Vystudovala grafický design se zaměřením na techniku leptání na běloruské umělecké akademii. Poté se účastnila různých uměleckých projektů, výstav a workshopů v řadě evropských zemí. Pracovala ve studiu Belarusfilm, kde se věnovala písečné animaci ve filmech režisérů Eleny a Vladimira Petkevichových. V roce 2003 se zapsala na „La Poudrière“, školu animace pro režiséry ve francouzském Valence. Poté pracovala v Paříži jako autorka rozkreslených scénářů. Nyní žije a pracuje v Estonsku, pro studio Eesti Joonisfilm natočila spolu s manželem, Priitem Pärnem, tři cenami ověnčené filmy. Organizuje ukázky a workshopy písečné animace a malby na sklo po celé Evropě.
Katarína Kerekešová – Slovensko
Režisérka, výtvarnice a producentka animovaných filmů. Narodila se 1974 v Žilině. Po studiu na Vysokej školy múzických umení v Bratislavě, obor animovaná tvorba, se dál věnuje animovanému filmu a ilustraci. Producentskou činnost zastřešuje její společnost Fool Moon. Jako režisérka a výtvarnice realizovala kombinované filmy: Milenci bez šiat (1997), Pôvod sveta (2002) a loutkový muzikál Kamene (2010). V současné době pracuje na animovaném seriálu pro děti Mimi a Líza.
Martin Vandas – Česká republika
Filmový producent. Absolvoval FAMU, obor filmová produkce, a FFUK, obor filmová věda. Producent společnosti MAUR film, která se zaměřuje zejména na animovanou tvorbu, v současnosti má v portfoliu dokončené čtyři celovečerní animované filmy, další intenzivně připravuje. Jeho oblíbený animovaný film je Noční můra o vánocích a z krátkometrážní tvorby například The house of small cubes (Kunio Kato). Jeho další profese, ke kterým se hlásí: otec, běžec, čtenář, milovník filmových plakátů a obecně filmový fanoušek.
Ant Blades - Velká Británie
Ant Blades, kreslíř, režisér a animátor byl nedávno magazínem Variety vybrán jako jeden z budoucích talentů roku 2011. Ant Blades několik let pracoval jako animátor v řadě studií, kde se podílel na tvorbě televizních seriálů a reklam. V roce 2005 spolupracoval také na filmu Badgered, nominovaném na Oscara. Monotónnost animace mu však po letech vzala entusiasmus a Ant se dal na design a internetové projekty a 5 let pracoval pro Google a Youtube. Zde si opět uvědomil sílu krátkých vtipných filmů, dostupných všem, a založil si vlastní studio London’s Bird Box.