Obecné informace o festivalu
Pětidenní přehlídka uvede nejnovější a zároveň nejdiskutovanější snímky z české i světové animované tvorby. Festival v české či mezinárodní premiéře uvede významné současné animované snímky a zároveň přiváží i výběr snímků, které se účastnily největších světových filmových přehlídek a jsou českému publiku jinak těžko dostupné.
Centrum festivalu s akreditačním a informačním servisem tvoří nově rekonstruované prostory kina Světozor na Masarykově náměstí. Zde bude také postaveno letní kino. Další promítací sály se budou nacházet v Zámeckém sále a kulturním domě Roháč. Výstavní sál pod věží, Zámecké galerie a prostory pivovaru Regent budou hostit doprovodný program festivalu.
Mapa míst konání
— Divadlo J. K. Tyla
— Kino Světozor
— Zámecký sál
— KC Roháč
— Večerní kino na náměstí
— Stan na nádvoří pivovaru
— Zámecká galerie
— Výstava v pivovaru
— Výstavní sál pod věží
— Zámecký park
— Rybník Svět
Bloky
Česko-slovenská soutěž je rozdělena do kategorií studentská tvorba a televizní a zakázková tvorba. Česko-slovenská festivalová porota udělí ceny v každé z jednotlivých kategorií. Zároveň udělí Cenu za nejlepší film festivalu Anifilm. Celkem se přihlásilo na 150 snímků, z nichž výběrová komise do samotné soutěže vybrala 30 snímků.
Divácky atraktivní bude přehlídka současné světové celovečerní animované tvorby s názvem Kaleidoskop. Tato sekce se zaměřuje především na uvedení děl, která představují nové metody filmové animace a která získala významná ocenění na světových filmových festivalech a jsou jen obtížně přístupná českému filmovému publiku. Uvedeny budou tituly jako Tajemství tety Eleanor, Fantastický pan Lišák, Osudy dobrého vojáka Švejka, Nebeští lezci…
Pro fanoušky krátkých animovaných filmů je v Třeboni připravena přehlídka mezinárodní krátkometrážní tvorby – Kaleidoskop shorts mapující současnou světovou animovanou tvorbu. Sekce Kaleidoskop shorts představí díla oceněná na významných světových filmových přehlídkách i nová díla renomovaných autorů. Mezi filmy najdete i filmy oceněné na světových festivalech, držitele letošního Oscara v kategorii krátkých animovaných filmů – snímek Logorama a také nejnovější díl Wallace a Gromita.
Bilance je bilanční přehlídka představující v Třeboni průřez nejoblíbenějších a nejzajímavějších animovaných filmů, které byly uvedeny do české filmové distribuce v loňském roce. Milovníci animovaných celovečerních filmů se tedy mohou těšit na filmy Mary a Max, Astroboy, Číslo 9, Koralína a svět za tajemnými dveřmi, Příběh o Zoufálkovi, Vzhůru do oblak, Panika v městečku a další. Anifilm má pro diváky připravenou také horkou distribuční 3D novinku Jak vycvičit draka.
Sekce s názvem Fokus má za cíl uvést kurátorské výběry zaměřující se na vybrané kulturní i pop-kulturní fenomény současné animované tvorby: přehlídky geografické, historiografické, nebo tématické.
Pohled(y) – své „osudové filmy“ divákům představí renomovaná režisérka a scenáristka Maria Procházková. Anifilm zároveň vede přehlídku jejích vlastních filmů.
Ve spolupráci s Francouzskou ambasádou a mezinárodním festivalem animovaných filmů v Annecy představí Anifilm reprezentativní kurátorovaný výběr krátkometrážní filmové francouzské animované tvorby. V Třeboni se tak představí 60 snímků mezi jejichž tvůrci nechybí René Laloux, Paul Grimault, Michel Ocelot, Sylvain Chomet, Jean-Francois Laguionie a další.
Filmy z pásma animovaného filmu NDR se pohybují někde „mezi státním uměním a undergroundem“. Vybrané pásmo filmů ukazuje krátké filmy – perly a umělecké třenice vyplývající ze zvláštní situace doby, kdy vznikaly. Očividná je vysoká úroveň výtvarného zpracování všech filmů. Podvratné myšlenky a jejich umělecké zpracování najdete i ve filmech vzniklých v prostoru oficiálních státních dogmat.
Součástí nesoutěžního festivalového programu je profil Jacquese Drouina. Kurátorovaná přehlídka studentského a krátkometrážního díla kanadského režiséra Jacquesa Drouina, specializujícího se především na techniku alexeieffovské tzv. jehličkové animace.
V Třeboni se představí také oblíbené filmy z dílny studia Aardman Animations. Jedno z nejslavnějších a nejúspěšnějších studií vzniklo v roce 1976 v Bristolu ve Velké Británii a specializovalo se na trojrozměrnou animaci plastelíny. Projekty Aardmanů jsou oceňovány nejen kritikou, ale i diváky a ověnčené řadou filmových cen včetně několika Oscarů. Anifilm divákům představí jejich celovečerní filmy Slepičí úlet a Spláchnutej a 60 epizod kultovního seriálu Ovečka Shaun, což představuje více než sedm hodin projekcí. Na ovčí filmový maratón mohou i diváci libovolně přicházet a odcházet.
Prostor Zámeckého sálu bude vyhrazen především současné animované tvorbě, vznikající v produkci České televize. Dětskému publiku zde je přizpůsoben nejen filmový program, ale i prostor hlediště.
Work in progress představí právě vznikající animovaná díla. Diváci tak budou mít možnost – často za účasti tvůrců – seznámit se například s novým filmem Jana Švankmajera Přežít svůj život, dále pak s dlouho očekávanými projekty Poslední z Aporveru, Válka s mloky, HUS I TI HUSITI a také s čerstvými novinkami jako jsou Příběhy ze zázvorové země, Čtyřlístek a mnohé další. Uvedeme také nový právě dokončovaný film Paula Fierlingera Viktorovi, podle slov režiséra se jedná o pravdivý americký dobrodružný příběh z 19. století, který má dětem pomoci pochopit, že dokončit vzdělání je základním předpokladem přežití. Film vzniká na motivy knihy Joshui Slocuma „Sám na lodi kolem světa“ je společným dílem Paula & Sandry Fierlingerových (jsou spoluautory scénáře, film režírují i animují).
Doprovodný program
V rámci doprovodného nefilmového programu jsou pro návštěvníky Anifilmu připraveny také tři výstavy, stan plný hudby na nádvoří pivovaru Regent, divadla pro děti a Dílny animace, kde budou probíhat animační a výtvarné workshopy.
Aurel Klimt vystavuje v pivovaru
V prvním patře třeboňského Pivovaru Regent bude vystavovat rekvizity ze
svých filmů, loutky, obrázky a další zajímavosti režisér Aurel Klimt.
Klimtova výstava se na jihu Čech objeví poprvé a bude zde k vidění i po
skončení festivalu, a to přes celé léto až do 31. srpna.
Výstava Evropské pexeso v Zámecké galerii
Autorská dvojice Maria Procházková a Michaela Bergmannová navázala na svůj
úspěšný cyklus animovaných filmů o zemích EU pro děti s názvem
Evropské pexeso a pro Česká centra vytvořila na jeho základě putovní
výstavu se stejným názvem. Výstava měla premiéru v Košicích a než bude
pokračovat do Haagu, Vídně, Varšavy, Lvova a Madridu, udělá si
mimořádnou zastávku v Třeboni na Anifilmu, kde ji budou moci vidět děti
i jejich rodiče. Hlavní část expozice tvoří panely k jednotlivým zemím
EU, na kterých se autorky formou koláží snaží přiblížit specifika
jednotlivých zemí. Součástí výstavy jsou interaktivní stanoviště, na
kterých se děti formou hry blíže seznámí s konkrétními zeměmi.
PhantastyX aneb český komiks ve výstavním sále Pod
věží
Nápad uspořádat výstavu PhantastyX vzešel od plzeňských ilustrátorů a
komiksových kreslířů ze sdružení Perifery publishing. Následně byla
oslovena skupina lidí z komu¬nity českých autorů ze všech koutů ČR.
Autoři byli vybráni s ohledem na jejich tvůrčí rozsah a výběr byl cílen
na umělecky význačné osobnosti. Všichni oslovení autoři žijí tvorbou
komiksu, zabývají se intenzivně a dlouhodobě tímto médiem, vztahy mezi
jejich tvorbou se vzájemně ovlivňují. Autory spojuje myšlenka komiksu jako
nezávislého média pro dospělé čtenáře, snaha propagovat a podpořit
tuzemskou scénu.
Akreditace a vstupné
Akreditační a informační středisko najdete v Kině Světozor a divadle J. K. Tyla na Masarykově náměstí.
Akreditace umožňuje přednostní vstup na projekce. Pět minut před zahájením projekcí budou do sálu až do naplnění kapacit vpuštěni diváci bez akreditací a to bezplatně.
Akreditace:
Jednodenní – 80 Kč (program zdarma)
Pětidenní – 300 Kč (katalog a program zdarma)
Studentské ani jiné slevy se na akreditace nevztahují.
Děti do 15let mají vstup na projekce zdarma.
Vstup zdarma pro všechny: do Roháče, na projekce v Zámeckém sále a na
večerní projekce na Masarykově náměstí.
Kontakty na tým
Petr
Slavík
programový ředitel
604 419 042
e–mail
Tomáš
Rychecký
výkonný producent
776 288 558
e–mail
Jiří
Trnka
doprovodný program
603 574 924
e–mail
Gabriela
Zajícová
PR
776 757 546
e–mail
Aida
Abbasová
výkonná ředitelka
608 022 310
e–mail
Martina
Stránská
program. koordinátor
602 632 129
e–mail
Bára
Příkaská
program. koordinátor
774 810 635
e–mail
Jakub
Felcman
hlavní dramaturg
programu
e–mail
Pro děti a školy
Filmové projekce, dílny, výstavy a divadelní představení pro školy a školky, mládež, děti a jejich rodiče 28. 4. až 2. 5. 2010, Třeboň — ke stažení v DOC.
Informace, které se mohou hodit
Policie ČR
Riegrova 1227
379 01 Třeboň
Telefon: 158 – tísňové volání, 384 758 710 – stálá služba
Městská policie
Masarykovo nám. 20
379 01 Třeboň
Telefon: 156 – tísňové volání, 384 341 209 – stálá služba
Výjezdové stanoviště rychlé lékařské pomoci
Třeboň
Riegrova ul. 14
379 01 Třeboň
Telefon: 155 – tísňové volání, 384 721 800 – stálá služba
Informační a kulturní středisko
Masarykovo nám. 103
379 01 Třeboň
Telefon: 384 721 169, 724 064 504
Fax: 384 722 026
E-mail: info@itrebon.cz, www.itrebon.cz